Za vjernike islamske vjeroispovjesti  širom svijeta Ramazanski Bajram je neprocjenjiva radost koju teško da možemo zamjeniti s nekom drugom vrstom radosti, klanja se  Bajram namaz, bajramuje se  sa svojim najmilijim, naše avlije odišu mirisom tradicionalnih jela i sl. ali drugog dana Bajrama prisjećamo se i svih onih koji danas nisu sa nama, naših očeva, sinova, braće, rođaka, prijatelja, onih koji su dali svoj život za odbranu jedne i jedine  domovine u proteklom ratu i svojim hrabrim podvizima i plemenitošću uzdigli do najsvjetlijih primjera boraca za pravdu, istinu i dostojanstvo, civilnih žrtava rata,  pa su i građani Doboj Juga zajedno sa društveno odgovornim subjektima obilježili Dan sjećanja na šehide na mezarju u Matuzićima i Mravićima  uz učenje Jasina, dove i Fatihe, a prisustvovala je i Načelnica općine Jasminka Begić.

Iako su mislili da je ova radost daleko od njih, da  su ove godine zaboravljeni, nakon obilježavanja Dana šehida, Načelnica općine Jasminka Begić podjelila je jučer u Džamiji u Matuzićima i Mravićima za polaznika mektebske nastave skromne paketiće uz bajramsku čestitku što je sada već i tradicionalna aktivnost  povodom Ramazanskog Bajrama jer se načulo i pročulo da su bili vrijedni i pažljivo su učili i slušali svoje vjerske učitelje,  Hazima ef.Spahić, Sabita ef.Šiljić i Ahmed ef.Bajrić koji su zaista svjetli iskreni primjer kako zadržati pažnju i okupiti mlade u mektebu, učiti ih o vjeri, dobrom ponašanju i poštovanju drugog i drugačijeg u što smo se mogli uvjeriti i sami kako ove tako i prošle godine, a nismo zaboravili ni najmlađe u vrtiću "Dječiji svijet". Podjeljeno je ukupno 207 paketića.

Načelnica općine Begić: „Danas smo mogli vidjeti veliki broj ljudi koji su sa tugom i suzama u očima željeli da upute dove i sjete se naših šehida, svojih najmilijih koji su nesebično dali život braneći domovinu i sve nas,  ali prisjetili smo se i civilnih žrtava rata koji su nastradali u ratnim dešavanjima, pa iskreno i  kao čovjek i kao neko  ko je politički odgovoran u zajednici nadam se da će mir biti ispred svega i da će proces pomirenja zaživjeti toliko duboko i jako da nam se više nikada devedesete neće ponoviti. Želim vjerovati da ljudi  neće  ratovati i gubiti živote zbog nečijih zamišljenih ideala koji nikome ne mogu donijeti dobro osim bola  i tuge kako u našoj državi tako i u cijelom svijetu, gledamo i slušamo evo u posljednje vrijeme šta čovjek čovjeku može uraditi kada je zaluđen nekim imaginarnim pojavama ostavljajući nas sve u razmišljanju. Nakon što smo se prisjetili šehida i civilnih žrtava rata izuzetno mi je bilo drago što sam obradovala i naše najmlađe jer  Bajram je uvijek ispunjen radošću i lijepim trenutcima, pa tako su i polaznici  mektebske nastave  svojim rezultatima i lijepim ponašanjem zaslužili da ih se obraduje skromnim paketićima i ovog Bajrama i  iskreno se nadam da će se nastaviti ove aktivnosti i narednih godina uz Božiju pomoć. S jedne strane tuga, a s druge radost, djeca kad su u pitanju uvijek vam izmame osmjeh na licu i bez obzira kako će neki od pojedinaca ovu aktivnosti protumačiti bitno mi je da imam  iskren nijet, a djeca nikako nisu niti će biti mehanizam manipulacije ili sticanja političkih poena, bar što se tiče mog političkog angažmana i funkcije koju još uvijek obnašam“.

„I ne recite za one koji su na Allahovu putu poginuli: "Mrtvi su!"

Ne, oni su živi, ali vi to ne znate“! ( Kur´an / El-Bekare, 154 )